nowohuckie portrety ludzi kultury

Mistrzejowickie portrety ludzi kultury to cykl wydarzeń kulturalnych związany z przypadającym w 2014 roku 40-leciem Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, wielofunkcyjnej placówki kultury z Biblioteką i Galerią m, która w środowisku Mistrzejowic (Dzielnica XV) prowadzi różnorodną działalność kulturalno-społeczną i edukacyjną.
Spotkania stanowią znakomitą okazję do zaprezentowania twórców i animatorów kultury związanych z Mistrzejowicami, m.in. Jerzego Ridana, reżysera filmowego i pedagoga, Rafała Marchewczyka, muzyka, kompozytora, pedagoga, Lidii Jazgar, wokalistki zespołu Galicja, prezenterki radiowej i telewizyjnej.

Archiwum

5.06.2015 godz. 18:00
Nowohuckie portrety ludzi kultury

Franciszek Pieczka - 60 lat od debiutu w Teatrze Ludowym.
Gospodarz spotkania: Dariusz Domański
Wstęp wolny

Galeria


Pisali o tym:
Gość Krakowski
Gość Krakowski - galeria
Dziennik Zachodni
Polska The Thimes
TVP Kraków

W spotkaniu czerwcowym wziął udział znakomity aktor teatralny i filmowy Franciszek Pieczka.
Franciszek Pieczka - rocznik 1928. Kultowy Gustlik z Czterech pancernych i psa oraz tytułowy Mateusz w Żywocie Mateusza. Absolwent warszawskiej PWST, uczeń Aleksandra Zelwerowicza. Debiutował w Jeleniej Górze, w latach 1955-1963 był aktorem Teatru Ludowego w Nowej Hucie, gdzie stworzył szereg wybitnych ról m. in. Lenniego w Myszach i ludziach J. Steinbecka i Horodniczego w Rewizorze M. Gogola. Od 1964 do 1969 aktor Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Spotkanie z Konradem Swinarskim zaowocowało rolą Woyzecka w dramacie Buchnera. W latach 1970-2014 pracował w teatrach warszawskich: Dramatycznym, Narodowym i Powszechnym. Swoją sztuką inspirował największych twórców polskiego teatru i kina: J. Szajnę, K. Swinarskiego, J. Jarockiego, L. Rene, A. Hanuszkiewicza, A. Wajdę, W. Hasa, K. Kutza, W. Leszczyńskiego, J. J. Kolskiego, K. Kieślowskiego. W plebiscycie "Polityki" na najważniejszych aktorów XX wieku zajął 10 miejsce.

16.05.2015 godz. 17:00
Nowohuckie portrety ludzi kultury.
Barbara Anna Brzezińska

Galeria
Spotkanie z wokalistką, pianistką, kompozytorką, poetką i malarką
Goście specjalni: Ks. Prałat Jan Bielański
Jerzy M. Bożyk - muzyk
Jerzy Kujawski - animator kultury
Franciszek Nowak - animator kultury
Piotr Piecha - aktor
Jerzy Ridan - reżyser filmowy
Prowadzenie: Wiesława Wykurz
Wstęp wolny
Gościem majowego spotkania z cyklu Nowohuckie portrety ludzi kultury była Barbara Anna Brzezińska - wokalistka, pianistka, kompozytorka, poetka i malarka.
W programie spotkania było otwarcie wystawy malarstwa Barbary Anny Brzezińskiej, pokaz filmu z jej udziałem, występy autorki oraz zaproszonych przyjaciół artystki: Jerzego M. Bożyka i Piotra Piechy. Barbara Anna Brzezińska jest absolwentką Krakowskiej Akademii Muzycznej, na której studia ukończyła w trzy lata. Pracę magisterską napisała na temat Wpływ instytucji kulturalnych na rozwój życia muzycznego Nowej Huty w latach 1949-72. Po ukończeniu studiów na ponad 8 lat związała się z Warszawą jako solistka Estrady Warszawskiej i Zespołu Estradowego "Desant". Była śpiewającą aktorką Teatru Rampa z A. Barcisiem, E. Geppert, A. German. Prowadziła również zajęcia dla studentów w warszawskiej PWST. Po powrocie do Krakowa pracowała jako pedagog w nowohuckich szkołach, a przede wszystkim współpracowała ze Zwierzynieckim Kołem Przyjaciół Sztuk Wszelkich (1994 rok), występując w licznych koncertach. Posiada imponujący dorobek twórczy. Ponad 300 kompozycji z dziedziny muzyki klasycznej i rozrywkowej, wiele aranżacji na orkiestry i zespoły. Wydała 4 tomiki poetyckie, swoje wiersze publikowała również w wielu katalogach i antologiach poetyckich. Od lat maluje. Ostatnia wystawa jej prac miała miejsce w 2014 roku w salonie Stowarzyszenia Kulturalnego Galeria.

21.03.2015 godz. 17:00
Nowohuckie portrety ludzi kultury.
Krzysztof Górecki

Galeria
W programie spotkania z Krzysztofem Góreckim: rozmowa o teatrze i nie tylko, filmy, muzyka oraz otwarcie wystawy archiwalnych plakatów 60 lat Teatru Ludowego.
Gośćmi specjalnymi spotkania byli:
Jacek Strama - aktor, Dyrektor Teatru Ludowego, Jerzy Ridan - reżyser filmowy, Ireneusz Trybulec - muzyk, Jacek Wojciechowski - aktor.
Krzysztof Górecki - aktor teatralny i filmowy, w-ce Prezes Zarządu Głównego ZASP.
Krakowską Szkołę Teatralną im. L .Solskiego ukończył w roku 1974, potem przez dwa sezony występował na deskach Teatru w Płocku. W roku 1976 wrócił do Krakowa, gdzie czekał na niego Teatr Ludowy, któremu jest wierny do dziś. Na tej scenie stworzył wiele znakomitych kreacji. Jest aktorem wszechstronnym, grającym w dramatach, farsach i komediach, a także w sztukach dla dzieci. Niezwykle pracowity i aktywny, aktualnie gra w 10. przedstawieniach.
Publiczność pamięta Krzysztofa Góreckiego m.in. ze spektakli: Romans z wodewilu (reż. K. Witkiewicz), Betlejem polskie (reż. H. Giżycki), Rewizor (reż . M. Grabowski), Iwona księżniczka Burgunda (reż. J. Stuhr), Romeo i Julia (reż. K. Orzechowski), Biznes (reż .J. Fedorowicz), Hamlet (reż. K. Minkowski), Wszystko o mężczyznach (reż. T. Obara), Kochanowo i okolice (reż. P. Waligórsk). K. Górecki zagrał również w filmach m.in. Wysokie loty (1978), Śmierć jak kromka chleba (1994), Gry uliczne (1996), Duże zwierzę (2000) i serialach: Trędowata (2000), Kryminalni (2005), Teraz albo nigdy (2008).

24.01.15 godz. 17:00
Jestem stąd... Mistrzejowickie portrety ludzi kultury.
Adam Gryczyński i przyjaciele
Wstęp wolny

Galeria cz. I Galeria cz. II Galeria cz. III Galeria cz. IV Galeria cz. V

Piąte spotkanie w ramach cyklu Jestem stąd... miało charakter swoistego benefisu Adama Gryczyńskiego - Nowohucianina Roku 2008, wspaniałego artysty fotografika i niezwykłego człowieka. Oprócz wielu pasji najważniejszą wydaje się ta, której poświęcił wiele lat swojego życia, jako redaktor wydawnictw albumowych Czas Zatrzymany, w oparciu o zdjęcia archiwalne miejsc i ludzi, którzy stanowią historię Nowej Huty. Była to opowieść o sztuce fotografii i o tym, kto to jest czasowstrzymywacz, były dwie wystawy w Galerii m towarzyszące wydarzeniu: Pejzaż miasta w fotografii A. Gryczyńskiego i krakowskie, archiwalne pocztówki z kolekcji E. Dzikowskiej, a z poezją i muzyką wystąpili Przyjaciele.

14.12.2014 godz. 17:00
Jestem stąd... Mistrzejowickie portrety ludzi kultury

Anna i Kazimierz Lassakowie - górale z Nowej Huty.
W programie: pokazy zdjęć, filmów, muzyka, taniec.
Wstęp wolny

Galeria

Anna i Kazimierz Lassakowie, goście grudniowego spotkania z cyklu: "Jestem stąd... Mistrzejowickie portrety ludzi kultury", są założycielami znanych góralskich zespołów: Hamernik i Mały Hamernik. To niezwykła para ludzi z pasją, dla których autentyczny góralski folklor to sens życia, radość z przekazywania kolejnym pokoleniom tego, co najcenniejsze w naszej narodowej kulturze. W roku 2014 obchodzą jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. W uznaniu ich osiągnięć wielokrotnie honorowani nagrodami i medalami m.in. Zasłużony dla Kultury Polskiej, Złoty Krzyż Zasługi, Honoris Gratia, Honorowy Członek Związku Podhalan, tytuł Nowohucian Roku 2009.

Zespół Hamernik (hamernik to w podhalańskiej gwarze człowiek trudniący się wytopem i obróbką żelaza - hutnik) powstał w 1978 roku w Ośrodku Kultury C. K. Norwida, a jego pierwszy występ, z nadaniem zespołowi imienia, odbył się już w styczniu 1979 roku w Klubie Kuźnia. Od 1983 roku zespół działa w Nowohuckim Centrum Kultury, odnosząc liczne sukcesy na festiwalach krajowych i zagranicznych, podobnie, jak Mały Hamernik, który powstał w 1984 roku. Hamernicy znani są z wielu koncertów, na których prezentują wspaniały folklor Podhala, jego bogate obrzędy i tradycje.

Główny organizator: Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie, przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Krakowa.


22.11.2014 godz. 17:00
Spotkanie z krakowską aktorką Urszulą Grabowską
Wstęp wolny

Galeria
Artykuł prasowy - Głos Tygodnik Nowohucki nr 48/2014 (1234)

Urszula Grabowska - aktorka teatralna i filmowa, należy do wybitnie utalentowanych aktorek młodego pokolenia. Krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego ukończyła w 2000 roku. Na II roku studiów zadebiutowała rolą Wiery Aleksandrowny w spektaklu Miesiąc na wsi w Teatrze Bagatela, który po studiach stał się jej rodzimym teatrem i któremu jest wierna do dziś. Jest gwiazdą tego teatru, zagrała m.in. znaczące role w spektaklach: Skrzypek na dachu, Woyzeck, Wujaszek Wania, Otello. Współpracuje również z Teatrem Stu - znakomite kreacje w sztukach Biesy oraz Hamlet.
Urszula Grabowska zagrała również w wielu filmach m.in. Świadek koronny, Ono, Układ zamknięty, Syberiada polska. Za wspaniałą rolę Joanny w głośnym filmie F. Falka Joanna otrzymała wiele znaczących nagród, w tym nagrodę Polskich Nagród Filmowych Orzeł i w 2011 roku nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmów w Moskwie.
Urszula Grabowska była gościem Klubu Kuźnia z okazji jego 40-lecia.
Spotkanie prowadził Dariusz Domański.
Główny organizator: Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie, przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Krakowa.

17.05.2014 godz. 18:00
Rafał Marchewczyk i jego goście - spotkanie z kompozytorem, dyrygentem.

Galeria
Artykuł prasowy - Głos Tygodnik Nowohucki nr 22/2014 (1208)

W programie: pokaz fotografii archiwalnych, filmy, nagrania, pieśni, piosenki, muzyka. Goście specjalni:
Krystyna Rościszewska - Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza
Piotr Boroń - twórca Ogólnopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej
Ks. Prałat Józef Łuszczek z Parafii pw. św. M. M. Kolbego w Mistrzejowicach
Lidia Jazgar - prezenterka radiowa i telewizyjna, wokalistka zespołu Galicja
Ryszard Brączek - muzyk, kompozytor oraz Chór Vox Populi. Prowadzenie: Wiesława Wykurz

22.03.2014 godz. 17:00
Jerzy Ridan i jego goście.

Galeria
Artykuł prasowy

Spotkanie z reżyserem filmowym, scenarzystą, pedagogiem, animatorem kultury w Nowej Hucie. W programie: pokaz archiwalnych fotografii i filmów, oraz koncert gitarowy.

Goście specjalni wieczoru:
Dorota Rudy-Rudkowska - b.Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury im. Andrzeja Bursy
Jan Oberbek - światowej sławy wirtuoz gitary
Jerzy Kowynia - reżyser filmowy
Adam Gryczyński - fotograf, autor albumów o Nowej Hucie
Teatrzyk Dziecięcy ABC - po latach

Spotkanie z Jerzym Ridanem rozpoczęły prezentacje twórców i artystów związanych z Mistrzejowicami nie tylko adresem zamieszkania - osób wyjątkowych, kreatywnych, z inwencją i znaczącym dorobkiem twórczym. Oprócz Jerzego Ridana, związanego z Kuźnią zawodowo w latach 80-tych, w kolejnych prezentacjach planowany był udział: Rafała Marchewczyka - muzyka, kompozytora, dyrygenta krakowskich chórów, animatora kultury muzycznej, Lidii Jazgar - dziennikarki radiowej, prezenterki telewizyjnej, dyrektor artystycznej wydarzeń "Nowa Huta... Dlaczego nie?", Urszuli Grabowskiej - krakowskiej aktorki teatralnej i filmowej, Anny i Kazimierza Lassaków - górali z Nowej Huty, założycieli zespołów góralskich "Hamernik" i 'Mały Hamernik", animatorów kultury.

Klub Kuźnia

Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14
31-616 Kraków

tel/fax (12) 648 08 86

e - mail: klub@kuznia.edu.pl

Namiary GPS
N 500 05' 48.33"
E 200 00' 05.83"

mapa google


Krakowska Karta Rodzinna KKR3+
Krakowska Karta rodzinna 3+

Krakowska Karta Rodziny
z Niepełnosprawnym Dzieckiem
Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem